Art Department

art2010u

Undergraduate courses, Fall 2010

For up-to-date enrollment information, see the Schedule of Classes from the Lehman Registrar's Office. Please consult the chair if you are interested in taking a senior project (ART 480) or an independent study (ART 486).

Art History courses (ARH)

ARH 135: Introduction to the History of Asian Art-Islamic, Buddhist, and Hindu Cultures (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
01 3452 T 10 a.m.-12:40 p.m. FA 021 Patricia Karetsky

ARH 137: Introduction to the History of Non-Western Art

section code days time room instructor
01 0108 T 2-4:40 p.m. TBA Emily Navratil
01 0109 W 9:30 a.m.-12:15 p.m. TBA George Corbin

ARH 141: Introduction to the History of Modern Art of the Nineteenth and Twentieth Centuries in Europe and the United States (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
01 0110 F 9:30 a.m.-12:15 p.m. TBA Gabriela Kogut
02 0111 S 9:30a.m.-12:15 p.m. FA 021 Gabriela Kogut

ARH 167: Tradition and Innovation in the Art of the West (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
C301 0112 T,TH 11 a.m.-12:15 p.m. TBA Herbert Broderick
Q02 0113 T 2:00-4:40 p.m. TBA Herbert Broderick

ARH 330: Greek and Roman Art

section code days time room instructor
R01 3453 T 2-4:40 p.m. FA 005 Herbert Broderick

ARH 350: Special Topics in Art History

section code days time room instructor
01 0116 W 1-3:30 p.m. TBA Romy Golan

ARH 451: Seminar

section code days time room instructor
XH81 3682 TH 6-8:40 p.m. FA 021 George Corbin

Studio Art courses (ART)

ART 100: Basic Drawing

section code days time room instructor
01 0117 W 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Flavia Bacarella
02 0118 W 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Andrea Zakin
03 0119 F 9:30 a.m.-1:00 p.m. TBA Kevin Ford
81 1487 M 6 p.m. -9:30 p.m. TBA Susan Hoeltzel

ART 102: Introduction to Three-Dimensional Design

section code days time room instructor
01 0120 TH 1-4:30 p.m. TBA Charles Seplowin

ART 103: Introduction to Printmaking

section code days time room instructor
01 0121 TH 5:30-9 p.m. FA 110 Sean McCarthy

ART 105: Introduction to Painting

section code days time room instructor
01 0122 F 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Paul Carrellas

ART 106: Introduction to Sculpture

section code days time room instructor
01 0123 T 9:30 a.m.-1 p.m. TBA John Belardo

ART 107: Ceramics I

section code days time room instructor
01 0124 M 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Janet Skolnik
VM81 1488 M 5:30 p.m.-9:00 p.m.   Nadeige Choplet

ART 108: Introduction to Photography

section code days time room instructor
01 0125 M 1-3:30 p.m. TBA Terry Towery
02 0126 T 1-3:30 p.m. TBA David Gillison
03 0127 F 9:30 a.m.-1 p.m. TBA John Bentham
81 1489 TH 6-9:30 p.m. TBA Sarah Corbin

ART 110: Elements of Visual Communication (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
01 3449 M 9:30 a.m.-12:15 p.m. TBA Sean McCarthy

ART 112: Introduction to Digital Imaging

section code days time room instructor
01 0130 T 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Charels Seplowin
02 3450 SA 9:30 a.m.-1 p.m.   Robert Wurzburg

ART 200: Drawing

section code days time room instructor
01 0131 W 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Flavia Bacarella

ART 201: Life Drawing

section code days time room instructor
81 1490 T 6-9:30 p.m. TBA Paul Carrellas

ART 202: Design

section code days time room instructor
81 1491 TH 6-9:30 p.m. TBA Andrew Simons

ART 203: Printmaking Workshop

section code days time room instructor
01 3911 TH 1-4:30 p.m. FA 110 Sean McCarthy

ART 205: Painting

section code days time room instructor
VW81 3454 W 6-9:30 p.m. TBA Paul Carrellas

ART 206: Sculpture

section code days time room instructor
81 1492 W 5:30-9 p.m. TBA Charles Seplowin

ART 207: Ceramics 2

section code days time room instructor
01 3456 W 9:30 a.m.-1 p.m. FA 029 Nadeige Choplet
81 1493 T 5:30-9 p.m. FA 029 Janet Skolnik

ART 208: Photography

section code days time room instructor
81 1494 W 6-9:30 p.m. TBA Terry Towery

ART 212: Two-Dimensional Design for Digital Media

section code days time room instructor
VM81 3451 M 6-9:30 p.m. FA 006 Livia Nieves

ART 221: Applied Imaging and Applications to the World Wide Web I

section code days time room instructor
81 1495 F 6-9:30 p.m. FA 006 Livia Nieves
82 1496 W 6-9:30 p.m. FA 047 Cristine Mariani

ART 222: Applied Imaging and Applications to the World Wide Web II

section code days time room instructor
VT81 1498 M 6-9:30 p.m. FA 047 Cristine Mariani

ART 300: Advanced Drawing

section code days time room instructor
01 3931 M,W 9:30 a.m.-1 p.m. TBA Andrea Zakin

ART 301: Advanced Life Drawing

section code days time room instructor
81 1499 T 6-9:30 p.m. TBA Paul Carrellas

ART 302: Advanced Design

section code days time room instructor
81 1500 TH 6-9:30 p.m. TBA Andrew Simons

ART 303: Advanced Printmaking Workshop

section code days time room instructor
81 1501 W 6-9:30 p.m. TBA Katy Fischer

ART 305: Advanced Painting

section code days time room instructor
VW81 3455 W 6-9:30 p.m. TBA Paul Carrellas

ART 306: Advanced Sculpture

section code days time room instructor
81 1502 W 5:30-9 p.m. TBA Charles Seplowin

ART 307: Ceramics 3

section code days time room instructor
01 3457 W 9:30-1 p.m. TBA Nadeige Choplet
81 1503 T 5:30-9 p.m. FA 029 Janet Skolnik

ART 308: Advanced Black-And-White Photography

section code days time room instructor
81 1504 W 6-9:30 p.m. TBA Terry Towery

ART 321: Computer Modeling and Design I

section code days time room instructor
01 3805 W 9:30 a.m.-1 p.m. FA 047 Robert Schneider
VT81 3464 T 6-9:30 p.m. FA 006 David Gillison

ART 325: Digital Multimedia

section code days time room instructor
01 3465 TH 9:30 a.m.-1 p.m. FA 047 David Schwittek

ART 355: Seminar in Contemporary Art

section code days time room instructor
01 3466 SA 11 a.m.-3 p.m. TBA Dannielle Tegeder

ART 421: Computer Animation I

section code days time room instructor
01 0138 TH 1-4:30 p.m. FA 006 Michael Ferraro

Undergraduate Programs and Courses*

*Mac users should select Firefox or Opera as their browser.

Last modified: Oct 25, 2011

Text Only Version of Site | Make This Website Talk